EVROPSKE LIGEFUDBAL

LUDO LJETO Mesi, Ronaldo, Lukaku… Ekstaza u Parizu, Katalonci ne vjeruju

Ne pamti se da je u jednom prelaznom roku toliko fudbalskih zvijezda promijenilo klub.

Dovoljno je pomenuti najveće među njima, Lea Mesija i Kristijana Ronalda. Ali tu su i Antoan Grizman, Romelu Lukaku, Serhio Ramos, Đanluiđi Donaruma, Džek Griliš… Trošene su milijarde na nove igrače iako je UEFA objavila izvještaj u kojem se procjenjuje da je pandemija Covid-19 evropske klubove koštala gotovo osam milijardi evra.

Uprkos neviđenim finansijskim gubicima zbog pandemije, prelazni rok će ostati upamćen kao nijedan prethodni.

Klubovi iz Premijer lige su ovog ljeta potrošili novih milijardu funti na transfere, a iako nije među najvećima, šokantan povratak Kristijana Ronalda u Mančester junajted svakako je broj 1 među svim transferima u Engleskoj.

Izgledalo je da će po napuštanju Juventusa slavni Portugalac potpisati za Mančester siti, da bi prošlog petka samo 24 sata kasnije odlučio da se vrati na „Old Traford“, 12 godina nakon odlaska u Real Madrid.

Povratak Ronalda izazvao je oduševljenje među svima kojima je Junajted u srcu – od navijača do samih igrača. Ogroman je to podstrek, ali i dodatni pritisak za Solskjera, koji je od preuzimanja ekipe krajem 2018. godine potrošio 441 milion funti na pojačanja, da konačno osvoji neki trofej.

Uoči posljednjeg dana premijerligaši su potrošili tačno 962 miliona funti na nove igrače, da bi se pored pomenutog Kristijana Ronalda dogodilo još nekoliko zanimlijvih transfera u minut do 12. Među kojima je dolazak Hrvata Nikole Vlašića iz moskovskog CSKA u Vest Hem, Brazilca Emersona Rojala iz Barselone, tačnije Betisa, u londonski Totenhem, mladog Danijela Džejmsa iz Mančester junajteda u Lids, kao i Saula Nigueza iz madridskog Atletika u Čelzi.

Građanin od 100 miliona

Šampion Engleske i gradski rival Mančester siti nije uspio da dovede Kristijana Ronalda, niti Harija Kejna, ali je srušio britanski rekord angažovanjem kapitena i najboljeg igrača Aston Vile Džeka Griliša. Njegov transfer iz Vila Parka koštao je Građane okruglo 100 miliona funti.

I evropski šampion Čelzi je doveo kapitalno pojačanje. Tačnije, vratio ga je na „Stamford Bridž“. Naravno, to je Romelu Lukaku. Stigao je iz najboljeg tima Serije A Intera iz Milana i to za ogromnih 97,5 miliona funti, što je drugi najveći transfer ovog ljeta poslije Džeka Griliša.

Odličan posao napravili su „plavci“ i dovođenjem Saula Nigueza na pozajmicu iz Atletika.

„Tobdžij“e trošadžije

Više novca od oba Mančestera i Čelsija potrošio je Arsenal, ali ne djeluje da se pretjerano pojačao. Na nove igrače je uložno čak 150 miliona funti, uključujući 50 miliona funti za novog engleskog reprezentativca Bena Vajta iz Brajtona, 30 miliona funti za veznog igrača Real Madrida Norvežanina Martina Edegora i 24 miliona funti za rezervnog golmana engleske reprezentacije Arona Ramsdejla iz Šefild junajteda. Stigao je i bek Bolonje, Japanac Takehiro Tomijašu za 15.5 miliona funti.

Liverpul je doveo defanzivca Ibrahimu Konatea iz RB Leipzig za 36 miliona funti, dok je Aston Vila potrošila novac zarađen od prodaje Džeka Griliša. Između ostalih dovela je napadača Denija Ingsa, veznog igrača Emilijana Buendiju i krilnog fudbalera Leona Bajlija.

PSŽ pobjednik, Barselona gubitnik?

U Francuskoj je naravno u prvom planu Lionel Mesi. Nakon što mu je istekao ugovor sa Kataloncima učinio je doskora nezamislivo – napustio je Barselonu i prešao u Pari Sen Žermen.

Ne treba posebno da se priča šta njegov dolazak značni za francuski fudbal. I ako bi za Mančester junajted moglo da se kaže da je pobednik prelaznog roka u Engleskoj, onda je to bez sumnje PSŽ kad je u pitanju ostatak Evrope.

Parižani su pored Mesija uspjeli da bez obeštećenja dovedu i dojučerašnjeg kapitena Reala Serhija Ramosa, golmana Milana Đanluiđija Domarumu, Liverpulovog Holanđanina Đinija Vajnalduma i talentovanog portugalskog defanzivca Nuna Mendeša iz lisabonskog Sportinga.

Svi zajedno koštali su jedno veliko „nula“. Praktično jedni igrač za koga su Parižani morali da se „otvore“ je Marokanac Ašraf Hakimi za koga su platili Interu iz Milana 60 miliona evra.

Ako je PSŽ pobjednik ljeta u evropskom fudbalu, onda bi za Barselonu moglo da se kaže da je gubitnik.

Sve je počelo još 5. avgusta kad je predsjednik Barselone Đoan Laporta naveo „finansijske i strukturne prepreke“ u vezi sa Mesijevim novim ugovorom. Argentinac je „morao“ da ode i to je bio pravi šok.

Ne samo što su ostali bez Mesija ne zaradivši ni evro na svom najboljem fudbaleru svih vremena, već su za 12 mjeseci od trilinga Mesi, Luis Suarez, Grizman spali na Brajtvajta, Depaja, De Jonga i (kad se oporavi) Aguera.

Naravno, priča o pobjednicima i gubitnicima prelaznog roka ne mora ništa da znači. Jedini sudija biće rezultati na terenu.

Viđeni, a neostvareni transferi

Bilo je širom Evrope i viđenih transfera koji se ipak nisu dogodili. Broj jedan je svakako neostrvaren transfer Kilijana Mbapea iz Pari Sen Žermena u Real. Madriđani su podizali ljestvicu sa 160 na 170, zatim i 200 miliona evra, ali su katarski vlasnici PSŽ-a i tu demonstrirali finansijsku moć. Ostali su dosljedni i odbili da prodaju jednu od svojih najvećih zvijezda iako Mbapeu sljedeće godine ističe ugovor i moći će slobodno da ode bez obeštećenja.

Da je ovaj transfer realizovan izvori blisku PSŽ-u kažu da bi francuski gigant pokušavao da u posljednjem trenutku dovede Erlinga Brauta Halanda iz Dortmunda.

Neostvaren transfer je onaj Harija Kejna u Mančester siti. Građani su takođe nudili bogatstvo, ali se iz Totenhema nisu dali prevariti. Odlučili su da zadrže svog kapitena i najboljeg strelca kome ostaju još dve godine ugovora. Što bi rekao legednarni Gari Lineker: „Ovaj prelazni rok djeluje krajnje zbunujuće“.

Prikaži Više

POVEZANI ČLANCI

Back to top button