EVROPSKE LIGEFUDBAL

BEZ PREMCA Tadić najbolji u 21. vijeku

Kapiten Ajaksa Dušan Tadić upisao je asistenciju u trijumfu “kopljanika” nad Fortunom u Sitardu (3:2) u prvom kolu holandske Eredivizije.

Ajaks je odbranu titule počeo pobjedom poslije preokreta. Domaćin je na poluvremenu vodio golom Pola Gladona u 6. minutu, međutim, tim iz Amsterdama preokrenuo je tok utakmice u privh petnaestak minuta drugog poluvremena.

Izjednačenje Ajaksu donio je Tejlor u 48. minutu, već u 51. bilo je 2:1 za goste golom Renša, a treći gol za “kopljanike” postigao je Brobi u 62. minutu poslije asistencije Tadića. To je bila njegova 118. u holandskom šampionatu.

Pored toga, srpski kapiten ima 108 golova, odnosno, kada se sabere, učestvovao je u 226 golova u tamošnjoj ligi. Time je postao igrač sa najviše učešća u golovima u tom prvenstvu u 21. vijeku, prestigavši Dirka Kujta sa kojim je do sada bio izjednačen.

Iza njih su na toj listi Luk de Jong (194), Klas Jan Huntelar (190) i Stiven Berghujs (171).

Kada je ostatak meča u pitanju, Fortuna je u finišu ublažila poraz preko turskog veterana Buraka Jilmaza koji je ovog leta pojačao tim iz Sitarda.

Ajaks je trostruki uzastopni prvak Holandije, koja 2020. nije imala šampiona zbog pandemije koronavirusa.