FUDBAL

Makedonci hrabri, Ukrajinci ipak malo bolji

Fudbaleri Ukrajine upisali su prvu pobjedu na Evropskom prvenstvu savladavši Sjevernu Makedoniju sa 2:1.

Selekcija koju predvodi Andrej Ševčenko je opravdala ulogu favorita u 2. kolu grupe C i zakoračila ka osmini finala, za koju će se boriti sa Austrijom u posljednjem kolu. Ukarajinci, koje mnogi vide, kao favorite iz sijenke za dobar plasman, su krenuli silovito i činilo se da će nanijeti težak poraz debitantu na završnom turniru. Poslije 35 minuta igre bilo je 2:0 jer su mrežžu Stolea Dimitrijevskog zatresli Andrij Jarmolenko i Roman Jeremčuk. Ipak, Makedonci se nisu predavali, pa su smanjili u 57. minutu. Georgi Bušanan je prvo zaustavio šut iz jedanaesterca Ezgjanu Alioskom, ali se lopta ponovo odbila do njega i bilo je 2:1. Ukrajinci su ponovo mogli da se odmaknu na plus dva, ali je Dimitrijevski odbranio penal Ruslanu Malnovskom. Makedonci su do kraja pokušavali da ddođu do boda, ali su ipak morali da čestitaju rivalu.