DAN KADA JE BORAC POSTAO BESMRTAN: Lupić i Karalić režiseri najljepše Ju kup bajke!

Na današnji dan prije 34 godine Borac je ispisao najljepšu stranicu svoje istorije. Tadašnji jugoslovenski drugoligaš osvojio je Kup Maršala Tita pobjedivši u finalu veliku Crvenu zvezdu 1:0. Junak je bio Senad Lupić, koji je u 60. minutu pogodio mrežu Beograđana i odveo svoje drugove do trofeja.

Ne smije se zaboraviti ni čuvena odbrana golmana Slobodana Karalića. Gglavni arbitar Blažo Zuber iz Bačke Topole je u 81. minutu dosudio nepostojeći penal za Beograđane. Jedan pokraj drugog bili su Milorad Bilbija i vezista Crvene zvezde Goran Milojević, koji je, kada je vidio da mu je lopta pobjegla, odlučio da padne. Zuber je odmah pokazao na bijelu tačku, a Banjalučani su počeli da protestuju. Sudija nije promijenio odluku, a loptu je u svoje ruke uzeo Dragan Stojković. Uslijedio je njegov lagan trk, ali mlak lob udarac po sredini gola. Čuvar mreže Borca Slobodan Karalić nije se ni pomjerio i lopta mu je uletjela pravo u ruke.

Dan kasnije, na trgu ispred „Boske“, junake iz Beograda dočekalo na desetine i desetine hiljada Banjalučana. Svi su bili razdragani i oduševljeni, ali i zadivljeni onim što je učinio Borac. Banjaluka je svoj Borac dočekala kako mu i priliči – veličanstveno!

CRVENA ZVEZDA – BORAC 0:1

Strijelac: Lupić u 60. minutu, stadion: JNA, gledalaca: 25 000,sudija: Blažo Zuber (Bačka Topola), pomoćnici: Goce Popov (Skoplje), Vaso Vujović (Cetinje), delegat: Slobodan Mugoša (Titograd), žuti kartoni: Cvetković, Milojević (Crvena zvezda), Beširević, Špica (Borac).

CRVENA ZVEZDA: Stojanović, Milojević, Marović, Jurić, Radovanović, Krivokapić, Binić, Prosinečki, Cvetković, Stojković, Đurović (od 71. minuta Joksimović). Trener: Velibor Vasović.

BORAC: Karalić, Malbašić, Mataja, Bilbija, Lipovac, Špica, Durgutović (od 74. minuta Šijaković), Matejić, Beširević, Popović, Lupić (od 88. minuta Lemić). Trener: Husnija Fazlić.

PUT DO PEHARA

1. kolo: 6. maj 1987:  Dubica: Radnik – Borac 0:9

2. kolo: 20. maj 1987: Gradiška: Kozara – Borac 0:2

3. kolo: 27. maj 1987: Banja Luka: Borac – Elektrobosna 2:1

4. kolo: 4. jun 1987: Banja Luka: Borac – Rudar (P) 2:1

5. kolo: 17. jun 1987: Bihać: Jedinstvo – Borac 0:0 (p. 2:3)

6. kolo: 26. jun 1987:Banja Luka: Borac – Leotar 4:1

šesnaestina finala: 12. avgust 1987: Banja Luka: Borac – Osijek 1:1 (p. 3:2)

osmina finala: prvi meč, 19. avgust 1987: Subotica: Spartak – Borac 1:1

osmina finala: revanš, 9. septembar 1987: Banja Luka: Borac – Spartak 1:1 (p. 5:4)

četvrtfinale: prvi meč, 18. novembar 1987: Novi Sad: Vojvodina – Borac 3:0

četvrtfinale: revanš, 9. decembar 1987: Banja Luka: Borac – Vojvodina 6:1

polufinale: prvi meč, 16. mart 1988: Priština: Priština – Borac 1:1

polufinale: revanš, 13. april 1988: Banja Luka: Borac – Priština 0:0 (p. 4:1)

finale: 11. maj 1988: Beograd: Crvena zvezda – Borac 0:1.