ATLETIKA

Čemutai donijela Ugandi prvo zlato, Slovenka šesta

Perut Čemutai iz Ugande osvojila je zlatnu medalju na 3000 metara stiplčejs na Olimpijskim igrama u Tokiju, pošto je tu dionicu istrčala u vremenu 9:01.45.

To je novi nacionalni rekord, a 22-godišnja Čemutai tako je Ugandi donijela prvo zlato u Tokiju i ukupno treću medalju (prethodne dvije takođe u atletici, na 10.000 metara Čeptegei i Kiplimo).

Kortni Freričs iz SAD bila je druga u vremenu 9:04.79, što je njen najbolji rezultat sezone, a postolje je kompletirala Kenijka Hivin Kijeng u vremenu 9:05.39, koja je u Riju bila srebrna.

Njemica Gesa Kraus, treća sa Svjetskog prvenstva u Dohi, završila je na petom mjestu, a četvrta je bila Etiopljanka Mekides Abebe.

Beatris Čepkoeč, aktuelna svjetska šampionka, bila je sedma, dok je šesto mjesto zauzela Maruša Mišmaš-Zrimšek iz Slovenije, 26-godišnjakinja iz Grosuplja.